5 kroków jak ograniczyć plastik w twoim domu

na co mozemy zamienic opakowania foliowe
23 stycznia 2022 0 Comments

Opakowania plastikowe - trend czy dobry nawyk?

W mediach ciągle słyszymy duże akcje związane z rezygnacją z plastiku. Wiemy jakie skutki dla naszej planety niesie jego duże zużycie. Ale czy mamy świadomość, że tak naprawdę ilość wykorzystywanego plastiku zależy od każdego z nas osobno. Nie oznacza to, że mamy zrobić wszystko, aby wokół nas nie było w ogóle plastiku, ale warto wprowadzić proste nawyki, aby zacząć go ograniczać.

Jakie pierwsze kroki należy podjąć aby zrezygnować z opakowań foliowych przedstawię na swoim przykładzie.

U mnie na początku zaczeło się tak:

Idąc na zakupy do osiedlowego sklepiku zabierałam ze sobą bawełnianą torbę. Aby jej nie zapomnieć trzymałam ją zawsze w swojej podręcznej  torebce. Gdy wybierałam się na duże zakupy, zawsze zabierałam więcej torb, tak żeby nie dobierać reklamówek.

Kolejnym krokiem była rezygnacja pakowania owoców i warzyw w worki foliowe. Zaczęłam pakować je w siateczki. Jeszcze kilka lat temu nie były one popularne, ale teraz można dostać je bez kłopotu. Problem jest jednak inny. Wiele osób nawet jeśli kupiło wielorazowe worki siateczkowe na owoce i warzywa często zapomina o zabraniu ich ze sobą .

Jak ja sobie z tym poradziłam? Po prostu mam jeden zestaw w podręcznej torebce,a  drugi w samochodzie.

worki na owoce

Produktem, który kupujemy praktycznie codziennie jest pieczywo.

Aby utrzymać jego świeżość  zazwyczaj przechowujemy go w foliowych opakowaniach, a przecież nie ma takiej potrzeby. Pomysł na jego rozwiązanie znalazłam na jednym z profili na Instagramie. Chleb przechowuje                 w woreczku bawełnianym lub lnianym. Są one dostępne w sklepach, ale możemy je także wykonać samemu. Jeżeli nie masz talentu do szycia na  maszynie  warto poprosić babcię lub ciocię. Z niepotrzebnych koszulek bawełnianych  i ścierek kuchennych na pewno wyczarują one piękne opakowanie na nasze pieczywo.Do zachowania świeżości pieczywa możemy także wykorzystać owijki. To ciekawa propozycja, którą znalazłam w sklepach zero waste. Nadaje się także na lunch dla dziecka, do pracy, czy na wycieczkę. Zajmują one mniej miejsca niż pudełko,Są przyjazne dla środowiska. Można ją wielokrotnie używać.

Wiele produktów spożywczych jest pakowane w plastik, dlatego trudno jest całkowicie zaprzestać używania tworzyw sztucznych.

Kolejnym krokiem do ograniczenia ilości plastiku była eliminacja plastikowych butelek po wodzie. W domu wodę niegazowaną  pijemy  z kranu,  jedynie poza domem do tak zwanej “kranówy” używamy butelek z filtrem.

Oprócz reklamówek, które zużywany na zakupy duża ilość plastiku w naszych domach pochodzi z pakowanej  żywności. Nie jesteśmy w stanie całkowicie tego wyeliminować. Możemy jednak ograniczyć ich ilość np. poprzez kupowanie produktów w dużych opakowaniach, które na bieżąco zużywamy. Produkty ,które kupujemy na wagę możemy zapakować w swoje opakowania wielokrotnego użytku przyjazne dla środowiska np. sałatki, sery pakowane w własne pojemniki szklane.

Dla tych, którzy chcieliby zrobić coś jeszcze dobrego dla naszej Planety, proponuję  woskowijki. Jest to naturalny zamiennik folii spożywczej. Są one coraz bardziej popularne. Używamy je pakując kanapki. Woskowijki możemy naciągnąć na talerz zamiast folii spożywczej, aby produkty nie zwietrzały w lodówce i dłużej nadawały się do spożycia. 

Mam nadzieję ,że tym artykułem zachęciałm Was do ograniczenia plastiku w codziennym życiu.

Teraz naprawdę, jest wiele możliwości jak w prosty sposób zadbać o naszą planetę. O tym jak my dbamy o środowisko znajdziecie w naszych mediach społecznościowych.

WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS SAMYCH!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.