Eko paczka – przygotowanie przesyłki zero waste.

eko paczka czyli pakowanie zero waste
21 marca 2022 0 Comments

Kupując produkty w internecie często spotykamy się, że oprócz przyjaznych środowisku kartonowych opakowań, stosowane są niepodlegające rozkładowi folie oraz wypełniacze ochraniające przesyłkę, wykonane z tworzyw sztucznych.

Zaczynamy od siebie!

Jako firma STACJA BIO działamy już od lipca 2021 roku. Od samego początku polityka naszej firmy jest przyjazna środowisku naturalnemu. Jednym ze sposobów na pokazanie ekologicznej postawy naszej firmy są opakowania jednostkowe naszych produktów oraz pakowanie przesyłek kurierskich – eko paczka.

Zgodnie z definicją opakowanie ekologiczne to takie, które jest wykonane z naturalnych biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów. Nie tylko karton jest ważny. Oprócz opakowania powinniśmy zadbać także o odpowiednie jego wypełnienie oraz wielokrotne wykorzystanie.

W związku z tym teraz po kilku miesiącach działalności Naszej firmy chcę Wam przedstawić w jaki sposób u Nas to działa, a sami stwierdzicie czy jesteśmy EKO.

Jak ekologicznie pakujemy paczki?

Pierwszą zasadą jaką kierujemy się przy przygotowaniu zamówienia do wysyłki jest odpowiednie dobranie wielkości kartonu do wysyłanych produktów. Zawsze staramy się, żeby nasza eko paczka miała jak najmniejsze rozmiary do planowanej zawartości przesyłki.

Paczki kartonowe często wzmacniamy arkuszami z kartonów, które pozyskujemy od innych sklepów, sąsiadujących z naszym lokalem. Obie strony zadowolone są z takiego obrotu sprawy. My zyskujemy dodatkowy materiał do pakowania, a sklep pozbywa się niepotrzebnego odpadu.

Zakupy stacjonarne pakujemy w papierowe torebki oraz  tekturowe pudełka pozostałe po innych produktach.

ekologiczne reklamowki do zakupow stacjonarnych

Rodzaje wypełniaczy

Wolną przestrzeń w kartonie wypełniamy w taki sposób, żeby zawartość paczki nie przesuwała się. Przy wyborze kierujemy się podstawową zasadą – wykorzystujemy to, co już mamy np. zgniecione i pocięte niepotrzebne kartony, ścinki papierów. Stosujemy również roślinny ekologiczny wypełniacz całkowicie bezpieczny dla środowiska. Ten biodegradowalny i kompostowalny wypełniacz rozpuszcza się w wodzie – sam ZOBACZ.

Kształt granulatu sprawia, że ekologiczny wypełniacz doskonale zabezpiecza towar łatwo wypełniając każdą wolną przestrzeń i chroni towar przed uszkodzeniem.

Eko paczka - ale jak zabezpieczamy nasze produkty?

Całkowicie zrezygnowaliśmy z folii bąbelkowej i innych syntetycznych wypełniaczy.

Folia bąbelkowa to bardzo ciekawy materiał, którym część z nas lubi się bawić, a wszyscy lubimy przy jej pomocy zabezpieczać przesyłki. Problem w tym, że nie jest ona przyjazna środowisku. Zamiast niej my stosujemy tekturę falistą lub papier pakowy wrap, który ponacinany jest w taki sposób, by po rozciągnięciu stworzyć strukturę 3D podobną do plastra miodu. Rozwiązanie to dwukrotnie zwiększa jego długość i objętość, i zapewnia skuteczną ochronę produktów podczas transportu. Wypełniacz ten składa się w 100% z papieru i dlatego jest szczególnie przyjazny dla środowiska. Można powiedzieć, że jest to ekologiczny zamiennik folii bąbelkowej.

Do zabezpieczenia naszych produktów, takich jak oleje spożywcze stosujemy opakowania ze styropianu, które chronią olej w transporcie przed skokiem temperatury i przed stłuczeniem. Mimo, że styropian trudno poddać recyklingowi to jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia oraz neutralny dla środowiska. Co więcej można go wielokrotnie użyć. Z tego powodu zachęcamy naszych klientów do odsyłania nam styropianowych opakowań.

Produkty w szklanych opakowaniach dodatkowo zabezpieczamy biodegradowalnymi workami, które w razie uszkodzenia chronią pozostałą zawartość przesyłki.

Do oklejania naszych kartonów nie używamy taśm samoprzylepnych PP tylko papierowe taśmy kraft, które łatwo poddać recyklingowi. Kartony wiążemy sznurkiem jutowym. Nie stanowi on obciążenia dla środowiska i jest kompostowalny.

Do każdej paczki dodajemy informuję jak wykorzystać i gdzie wyrzucać elementy przesyłki.

firma przyjazna dla srodowiska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.