Kategorie
Producent
masa produktu
Cena
-
od
do
45,00 zł
67,50 zł
42,00 zł
Orzechy stanowią grupę produktów pochodzących z różnych gatunków roślin, które posiadają wiele wspólnych cech.
Przede wszystkim łączy je wysoka zawartość tłuszczu roślinnego i bogactwo zawartych w nich minerałów, witamin, tokoferoli i fitosteroli oraz błonnika. Różnią się między sobą budową, smakiem, sposobem zbioru, warunkami potrzebnymi do owocowania. Mimo to są uważane za jedne z najzdrowszych produktów spożywczych. Do orzechów zaliczamy: orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, migdały, pistacje, orzechy makadamia, orzechy pekan, orzechy pinii, a także często orzeszki ziemne.
Które z nich to najzdrowsze orzechy ?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie są skarbnicą witamin i minerałów, substancji będących przeciwutleniaczami. Przeciwutleniacze mają za zadanie wychwytywać wolne rodniki. Przyczyniają się się przez to do opóźnienia procesów starzenia. Ich zawartość jednak w poszczególnych gatunkach jest inna.
Orzechy włoskie ceni się przede wszystkim za obecność kwasów tłuszczowych wielonienasyconych z grupy omega 3 (kwas alfa- linolenowy ALA) i grupy omega 6 (kwas linolowy LA). Nerkowce i pistacje górują pod względem zawartości żelaza. Orzechy laskowe są dobrym źródłem wapnia, dlatego cenione są szczególnie w diecie bezmlecznej. Brazylijskie doceniane są za dużą zawartość selenu. Orzeszki ziemne, będące w odróżnieniu od pozostałych orzechów, roślinami strączkowymi, są roślinnym źródłem białka. Dietetycy zalecają spożywać jedną porcję orzechów dziennie. Jeśli przeliczymy to na miary domowe jest to ok. ⅓ szklanki.
Włączenie orzechów do codziennej diety rekomendowane jest przez dietetyków szczególnie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniu tętniczym.
Są podstawowymi produktami w diecie DASH czy Portfolio. Diety te zaliczamy do 10 najzdrowszych diet świata. Ich stosowanie rekomendowane jest przez dietetyków. Orzechy są ważną grupą produktów także dla osób będących na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Są ich podstawowym źródłem białka. Produkty z tej grupy odpowiednio bilansują diety roślinne, które są pozbawione białka pochodzącego z produktów zwierzęcych.
Orzechy jako rośliny oleiste zawierają duża ilość tłuszczu. Są przez to produktami wysokoenergetycznymi polecanymi dla sportowców. Grupa ta potrzebuje zwykle sporej dawki energii. Energii potrzebują także osoby, które wybierają się na długie, wymagające wysiłku wędrówki. Muszą oni zabrać ze sobą coś małego, lekkiego i pożywnego, a więc produkty te są idealne. Co ważne zawierają stosunkowo niedużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych. Orzechy zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone z grupy omega-3 (kwas alfa- linolenowy ALA) i grupy omega-6 (kwas linolowy LA). Ich zawartość oraz stosunek w poszczególnych rodzajach jest inny. Orzechy wykorzystujemy także do produkcji olejów tłoczonych na zimno oraz masła orzechowego. Sprawdź jak łatwo samemu zrobić masło orzechowe – przepis znajdziesz na naszym BLOGU. Zaskakują nas nie tylko smakiem, ale i różnorodnymi możliwościami ich zastosowań, zarówno jako żywność, ale i kosmetyki.
Bakalie to grupa produktów składająca się z orzechów, suszonych owoców oraz pestek i ziaren.
Myśląc jednak o bakaliach to orzechy wychodzą przed szereg, bo przecież kto wyobraża sobie lody bakaliowe bez orzechów włoskich. A jak wyglądałaby mieszanka bakaliowa zwana często mieszanką studencką bez nich ? Są one przecież świetnym źródłem energii podczas nauki do kolokwium, sprawdzianów, zaliczeń czy długich, ciężkich wieczorów przed sesją.
Orzechy to świetny pomysł na drugie śniadanie, przekąskę, czy przegryzkę do piwa. Sprawdzają się świetnie samodzielnie lub w mieszance z innymi orzechami, ziarnami oraz suszonymi owocami. Idealnie podkreślają smak sałatek, dań obiadowych, ciast i deserów. Osoby, które swój dzień zaczynają od porannej owsianki powinny dorzucić do niej orzechy, który idealnie zbilansują posiłek. Pudding z chia udekorowany nimi sprawi, że deser stanie się wyjątkowo smaczny oraz piękny. Możliwość wyboru różnych orzechów sprawia, że codzienne posiłki nie będą monotonne. Wyrazisty, unikalny smak można otrzymać łącząc ze sobą orzechowe nerkowce z kwaśną żurawiną.
Orzechy należą jednak do grupy produktów potencjalnie alergizujących.
Osoby uczulone na orzechy nie powinny po nie sięgać. W przypadku uczulenia na orzechy należy dokładnie czytać skład kupowanych produktów. Pomimo, że w składzie produkty te nie posiadają orzechów, to jednak mogą je zawierać np. ze względu na fakt, że orzechy znajdują się w miejscu produkcji. Jeśli nie masz jednak przeciwwskazań do spożywania orzechów to powinny się znaleźć w codziennej twojej diecie. Także kobiety w ciąży i małe dzieci powinny spożywać orzechy. Należy jednak uważać, aby nie doszło do zadławienia ze względny na małą wielkość i twardą konsystencję. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego IBS, będącego przewlekłą i nawracającą chorobą układu pokarmowego ze swojej diety powinny wykluczyć nerkowce oraz pistacje.
Orzechy to grupa produktów, która nie ulega szybko zepsuciu.
Przechowywane w odpowiednich warunkach, w chłodnym, suchym i nienasłonecznionym miejscu oraz w zamkniętym opakowaniu przez dłuższy czas zachowają swoją świeżość, wyrazisty orzechowy smak i zapach.